Strona główna Aktualności Kapituła Kapłani Metryki Kronika Natanael Detektyw Wykazy
Dzisiaj jest wtorek, 18 lutego 2020 r. godz. 10:27
Aktualności


† Ksiądz dziekan Jan Wojtan nie żyje †
12 listopada 2009 r. o godz. 1100 przestało bić Jego serce.

16 listopada pochowaliśmy Naszego Proboszcza na cmentarzu przy kościele p.w. św. Marii Magdaleny.
(www.radioplus.com.pl)

W wypadku samochodowym w Wieniawie zginął ks. prałat Jan Wojtan, dziekan opoczyński, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Opocznie. Był w drodze na Kolegium Konsultorów w Kurii Radomskiej. Do wypadku doszło o godz. 11 w Wieniawie na drodze krajowej nr 12. W samochód, którym w stronę Radomia jechał Ksiądz Wojtan, uderzyła maszyna, która nagle odczepiła się od jadącej z przeciwka ciężarówki. Jak poinformował January Majewski z Zespołu Prasowego Mazowieckiej Policji - maszyna z niewiadomych przyczyn odczepiła się od samochodu. Teraz droga jest zablokowana, kierowcy jadący tą trasą stoją w gigantycznym korku. Policja organizuje objazdy.
Radio Plus Radom, czwartek, 12 listopada 2009 r., Magdalena Gliszczyńska

(www.radioplus.com.pl)

Był nas wszystkich ojcem - wspominają tragicznie zmarłego dzisiaj ks. Jana Wojtana najbliżsi jego przyjaciele. Dziekan opoczyński zginął w wypadku samochodowym przed południem na drodze krajowej nr 12 w Wieniawie. W samochód, którym w stronę Radomia jechał ksiądz Wojtan, uderzyła przyczepa, która nagle odczepiła się od jadącej z przeciwka ciężarówki. Bp Edward Materski powiedział, że wypadek z udziałem księdza Wojtana jest ''wiadomością tragiczną dla całej diecezji''. Powiedział, że odszedł jeden z najwspanialszych duszpasterzy, który miał ogromne zasługi dla Kościoła lokalnego, który zbudował kościół w Starachowicach i wspaniale pracował w Opocznie. Informacja ta był również ciosem dla ks. Romana Adamczyka, wieloletniego moderatora oazowego, obecnie proboszcza w Zakrzewie koło Radomia. - Dla nas wszystkich był ojcem, był wspaniałym duszpasterzem oazowym - podkreślił ks. Adamczyk. Z kolei szef radomskiego oddziału Gościa Niedzielnego ks. Zbigniew Niemirski poznał księdza Wojtana ponad 30 lat temu. - Był proboszczem w mojej rodzinnej parafii. Trudno uwierzyć w to co dzisiaj się stało. Był otwartym na każdego człowieka, należał do najgorliwszych kapłanów naszej diecezji - powiedział ks. Niemirski. Ks. Jan Wojtan miał 66 lat, w tym w kapłaństwie przeżył 42 lata. Od 12 lat był proboszczem parafii św. Batłomieja w Opocznie.
czwartek, 12 listopada 2009 r., Radosław Mizera

(www.radioplus.com.pl)

Prokuratura Rejonowa w Przysusze prowadzi śledztwo w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło przed południem na krajowej 12, w okolicach Wieniawy na trasie Radom-Opoczno. W wyniku zdarzenia śmierć poniósł ksiądz Jan Wojtan proboszcz parafii św. Bartłomieja w Opocznie, zasłużony kapłan diecezji radomskiej. Na miejscu zdarzenia obecny jest prokurator, który przy udziale policji dokonuje oględzin tego miejsca, zabezpiecza ślady ustala świadków. - Wykonuje również inne czynności, które będą niezbędne do badania przyczyn wypadku przez biegłego i sprawcy tego tragicznego wypadku - mówi rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu Małgorzata Chrabąszcz. Z wstępnych ustaleń wynika, że ksiądz Wojtan jechał w kierunku Przysuchy, kierując samochodem Volkswagen Polo. W miejscowości Wieniawa od samochodu jadącego z przeciwnego pasa ruchu oddzieliła się naczepa, która uderzyła czołowo w samochód kierowany przez księdza. W wyniku czego poniósł on śmierć na miejscu. Prokuratura Rejonowa w Przysusze prowadzi śledztwo z art.177 par.2 kk. - Śledztwo ma wyjaśnić przyczyny tego wypadku, zwłaszcza dlaczego i w jaki sposób oddzieliła się naczepa i kto ponosi za to odpowiedzialność - podkreśliła prokurator Małgorzata Chrabąszcz.
czwartek, 12 listopad 2009 r., Radosław Mizera

(www.opoczno.pl)

Zarządzenie Nr 213/09
Burmistrza Opoczna
z dnia 12 listopada 2009 r.
w sprawie: ogłoszenia żałoby na terenie Gminy Opoczno

Na podstawie art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz.U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.) zarządzam, co następuje:

§1. 1. W związku z tragiczną śmiercią w dniu 12.11.2009 r. proboszcza Parafii pod wezwaniem św. Bartłomieja w Opocznie, Dziekana Dekanatu opoczyńskiego ks. Prałata Jana Wojtana, ogłaszam żałobę od dnia 13.11.2009 r. do 15.11.2009 r.
2. W okresie obowiązywania żałoby na terenie Gminy Opoczno zabrania się organizowania wszelkich imprez o charakterze kulturalno – rozrywkowym.
3. Na znak żłoby na terenie Gminy Opoczno winny być opuszczone flagi państwowe do połowy masztu od dnia ogłoszenia zarządzenia do 15.11.2009 r.
§2. Wykonanie zarządzenia powierza się Sekretarzowi Miasta Opoczno.
§3. Zarządzenie wchodzi w życie o północy 12/13listopada 2009 r.
Burmistrz Opoczna
Jan Wieruszewski
www.opoczno.pl, 12 listopada 2009 r.

(www.opocznianie.pl)

Dziś o godz. 1630 w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Opocznie (ul. Graniczna) oraz o godz. 1800 w kościele pw. Świętego Bartłomieja w Opocznie zostanie odprawiona msza święta w intencji tragicznie zmarłego ks. prałata Jana Wojtana, proboszcza parafii pw. Świętego Bartłomieja w Opocznie.
www.opocznianie.pl, 12 listopada 2009 r., 15:48

(www.echodnia.eu)

Ksiądz Jan Wojtan, proboszcz parafii pod wezwaniem świętego Bartłomieja w Opocznie zginął w wypadku samochodowym w Wieniawie. Kierowane przez niego auto zderzyło się czołowo z przyczepą.
Do tej tragedii doszło w czwartek o godzinie 1105 na drodze krajowej numer 12.
Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że od jadącego do strony Przysuchy busa iveco na łuku drogi wypięła się ciągnięta przez niego przyczepa - maszyna do robienia odwiertów, która zjechała na drugi pas ruchu i czołowo uderzyła w nadjeżdżającego volkswagena polo. Kierowca tego auta, 65-letni ksiądz Jan Wojtan, proboszcz parafii w Opocznie, zginął na miejscu.
- Zarządzona została już sekcja zwłok, wszczęte będzie śledztwo – powiedziała ma Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu.
- Iveco kierował 42-letni mieszkaniec województwa świętokrzyskiego. Był trzeźwy – informowała nas Tamara Bomba, oficer prasowy przysuskiej policji.
Iveco i volkswagen odwiezione zostały na parking strzeżony. Postępowanie wyjaśniające prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Przysusze.
Wypadek spowodował początkowo całkowite zablokowanie szosy, policja po godzinie zaczęła organizować objazdy. Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin.
www.echodnia.eu, 12 listopada 2009 r., 17:00.

(www.echodnia.eu)

Tragicznie zmarły był twórcą parafii pod wezwaniem św. Brata Alberta w Starachowicach, budowniczym kościoła, przez 14 lat proboszczem tej parafii. Był osobą niezwykle lubianą i szanowaną przez swoich parafian. Na pogrzeb księdza prałata Jana Wojtana wybiera się do Opoczna, gdzie był proboszczem i dziekanem, bardzo liczna delegacja starachowickiej parafii, kilkoma autokarami. O szczegóły wyjazdu należy pytać w kancelarii parafialnej.
Jak nas poinformował ksiądz kanonik Jan Serszyński, obecny proboszcz parafii św. Brata Alberta w Starachowicach, uroczystości poświęcone między innymi temu tragicznie zmarłemu proboszczowi zaplanowano na 1 grudnia. Wtedy minie 25 lat od erygowania parafii. W kościele będzie odsłonięta pamiątkowa tablica, poświęcona księdzu prałatowi Janowi Wojtanowi.
Na zdjęciu ksiądz Jan Wojtan przecina wstęgę na otwarciu ośrodka oazowego w parafii św. Brata Alberta w Starachowicach. (Foto: Kazimierz Cuch)
www.echodnia.eu, 12 listopada 2009 r., 20:40


Wczoraj w godzinach przedpołudniowych zginął tragicznie ks. prałat Jan Wojtan, dziekan opoczyński. Przez dwanaście lat otaczał troską duszpasterską naszą parafię. Teraz my modlitwą podziękujmy Bogu za wszelkie dobro, którego doświadczyliśmy. W swoim testamencie wyraził pragnienie, by jego pogrzeb był jak najskromniejszy. Prosił, aby zamiast kwiatów złożyć dar serca.
Księża współpracownicy zapraszają codziennie na godz. 1800 na mszę świętą w intencji zmarłego proboszcza. W kościele są wystawione księga kondolencyjna i puszka na „dar serca”.
Data i godzina pogrzebu wkrótce będą podane do wiadomości.
ks. Robert Kowalczyk, 13 listopada 2009 r.

(www.radioplus.com.pl)

Śmierć przyszła nagle. Prokuratura Rejonowa w Przysusze ujawniła wyniki sekcji tragicznie zmarłego ks. Jana Wojtana, proboszcza parafii św. Bartłomieja w Opocznie i zasłużonego kapłana Kościoła radomskiego.
– Bezpośrednią przyczyną śmierci były liczne obrażenia twarzy, a przede wszystkim pęknięcie serca i aorty – poinformował Radio Plus Radom szef przysuskiej prokuratory Jarosław Zajkowski.
Przypomnijmy, że dziekan opoczyński zgniął wczoraj na drodze krajowej nr 12 w okolicach Wieniawy. Jechał on w kierunku Przysuchy, kierując samochodem Volkswagen Polo. W miejscowości Wieniawa od samochodu jadącego z przeciwnego pasu ruchu oddzieliła się naczepa, która uderzyła czołowo w samochód kierowany przez ks. Wojtana.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. w niedzielę 15 listopada br. o godz. 1600 w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Opocznie. Druga część uroczystości w poniedziałek – 16 listopada o godz. 1100. Po mszy św. nastąpi odprowadzenie ciała na cmentarz w Opocznie. Transmisję z poniedziałkowej liturgii przeprowadzi Radio Plus Radom.
www.radioplus.com.pl, 13 listopada 2009 r., Radosław Mizera

(www.radioplus.com.pl)

Tak zgodnie z zawartą w testamencie ostatnią wolą tragicznie zmarłego ks. prałata Jana Wojtana ma wyglądać pożegnanie proboszcza parafii św. Bartłomieja w Opocznie.
– Ks. prałat nie chciał, by na jego pogrzebie były kwiaty. Prosił, by zamiast kwiatów złożyć „dar serca” – wyjaśnia poseł Robert Telus, szef działającej przy parafii św. Bartłomieja Akcji Katolickiej. W kościele wystawiona zostanie puszka na dobrowolne datki, które zgodnie z wolą zmarłego przekazane zostaną na cele charytatywne. – Już wiadomo, że pieniądze te przeznaczone zostaną na uruchomienie na terenie powiatu opoczyńskiego domu dziecka, o co za życia zabiegał ks. Wojtan – dodaje Robert Telus.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w niedzielę o godzinie 1600 mszą świętą z nieszporami i czuwaniem. Następna część uroczystości odbędzie się w poniedziałek o godzinie 1100. Po nabożeństwie odprawionym o tej godzinie ciało ks. prałata odprowadzone zostanie na cmentarz.
– W uroczystościach swój udział zapowiedział ks. biskup Henryk Tomasik, nasz ordynariusz. Na poniedziałek zapowiedział się również ks. arcybiskup Zygmunt Zimowski – wyjaśnia ks. Sylwester Jończyk, wikariusz parafii św. Bartłomieja w Opocznie. – Do wspólnej modlitwy za ks. prałata wszystkich zachęcamy i zapraszamy – dodaje. Kazanie podczas niedzielnych uroczystości ma wygłosić pochodzący z Opoczna ks. Zbigniew Niemirski, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu.
www.radioplus.com.pl, 13 listopada 2009 r., Marcin Prejs

(www.opoczno.pl)

W związku z uroczystościami pogrzebowymi księdza dziekana Jana Wojtana wystąpią utrudnienia w ruchu spowodowane zmianą organizacji ruchu drogowego w Opocznie.

W niedzielę 15 listopada od godziny 1400 wyłączone zostaną z ruchu pl. Zamkowy, pl. Kościuszki i ul. Kościelna do skrzyżowania z ul. Piwną, na której będzie obowiązywał odwrócony kierunek ruchu, tj. od ul. Staromiejskiej do ul. Moniuszki.

W poniedziałek 16 listopada od godz. 700 z ruchu wyłączone zostaną:
– pl. Zamkowy, pl. Kościuszki oraz ulice: Kościelna, Moniuszki, Piaseczna, Piwna. Na ulicy Szewskiej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy do skrzyżowania z ul. 17 Stycznia, wzdłuż ul. Staromiejskiej do skrzyżowania z ul. Moniuszki.
Dla uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych wyznaczone zostały trzy parkingi:
– przy ul. 17–go Stycznia (miejsce po baraku)
– przy ul. Szewskiej za kolegiatą św. Bartłomieja
– przy ul. Targowej (targowica)
Ruch lokalny dla samochodów osobowych w kierunku Opoczno – Wola Załężna odbywał się będzie objazdem ulicami : Kwiatowa – Batorego – Staromiejska.
Dla samochodów ciężarowych przygotowano objazdy:
– od strony Drzewicy: przez Zameczek – Bielowice – do drogi nr 12,
– od strony Opoczna: przez Bukowiec Op. – Sobawiny.
Prosimy o dostosowanie się do poleceń funkcjonariuszy policji, żandarmerii wojskowej oraz straży miejskiej, kierujących ruchem drogowym.
www.opoczno.pl, 13 listopada 2009 r.

(www.bartlomiej.naszeopoczno.pl)

Dziś przywieźliśmy ciało księdza proboszcza do Opoczna.
Uroczystości żałobne zostały podzielone na dwa dni:

Niedziela
godz. 1500 – wprowadzenie ciała do kościoła, koronka do Bożego Miłosierdzia
godz. 1600 – msza święta połączona z nieszporami w intencji zmarłego kapłana
Na zakończenie mszy świętej przemówienia i pożegnania (księży, władz miejskich i powiatowych, przyjezdnych gości, wspólnot parafialnych, strażaków, kolejarzy, harcerzy, ...)
do godz. 2100 – czuwanie modlitewne przy trumnie księdza proboszcza – zapraszamy KŻR i wspólnoty.

Poniedziałek
godz. 1100 – msza święta pogrzebowa (poczty sztandarowe prosimy o zajmowanie miejsc w nawach bocznych)
Po mszy świętej słowo księdza biskupa i księży.
Przejście na cmentarz przy ulicy Moniuszki.

Na cmentarzu przy ulicy Moniuszki, zgodnie z życzeniem księdza dziekana, postawiony zostanie pomnik, w którym będą leżeli proboszczowie. Ksiądz dziekan już od dłuższego czasu wspominał, że trzeba będzie postawić nową kwaterę, w której złożylibyśmy ciało ks. Gąsiorowskiego – budowniczego świątyni i ks. Jaroszka. Niestety, śmierć przyszła nagle. Ufamy, że w późniejszym czasie uda nam się przenieść doczesne szczątki kapłanów w jedno miejsce. Pomnik będzie w głównej alei, po lewej stronie, przy nowym krzyżu misyjnym.

Trumnę na cmentarz będą nieśli księżą i służby mundurowe: strażacy, kolejarze, policjanci. Kolejność osób w korowodzie pogrzebowym: za krzyżem poczty sztandarowe, ministranci, księża, trumna z księdzem dziekanem, rodzina oraz wierni. Poczty sztandarowe prosimy, aby na cmentarzu stanęły wokół kościoła św. Marii Magdaleny. Nasz stary cmentarz jest mały. Mamy tylko jedno wejście. Ze względów bezpieczeństwa służby wpuszczą na cmentarz poczty, księży i rodzinę. Was, Drodzy, prosimy o cierpliwość i umożliwienie modlitwy przy mogile przyjezdnym gościom.

Dostaliśmy obietnicę od Pana Burmistrza, że przed świątynią pojawi się duży telebim, na którym będzie można oglądać przebieg mszy świętej w kościele. Urząd Miejski zapewnia nam też nagłośnienie na ulicy. Serdecznie dziękujemy.
Na czas mszy św. w niedzielę i pogrzebu w poniedziałek zostaną wyłączone z ruchu niektóre ulice. Inne będą ulicami jednokierunkowymi. Szczegóły będziemy jeszcze podawali. Zapowiadają nam się liczni goście. Prosimy o zrozumienie i dostosowanie się do poleceń funkcjonariuszy policji, żandarmerii wojskowej i straży miejskiej.
W miarę możliwości zachęcamy do korzystania z dojazdu komunikacją miejską. MPK organizuje przyjazdy i odjazdy na msze święte w niedzielę i w poniedziałek. Godziny na plakacie w gablocie.

Zgodnie z życzeniem księdza dziekana, wyrażonym w testamencie, prosimy o NIE KUPOWANIE WIEŃCÓW !!! Zamiast nich chcemy zebrać ofiarę DAR SERCA, na potrzeby fundacji otwierającej pierwszy w naszym powiecie rodzinny dom dziecka. Niech to będzie żywy pomnik pamięci dla naszego OJCA.

Jutro zostanie wyłożona Księga Kondolencyjna, do której można składać wpisy.
Jutro, tak jak dzisiaj, kościół będzie otwarty przez cały dzień. Zachęcamy do indywidualnej modlitwy i zapraszamy na mszę św. o godz. 1800 w intencji księdza proboszcza.
Jutro w kaplicy przedpogrzebowej od godz. 900 wystawiona będzie trumna z ciałem naszego dziekana.
Całość mszy świętej żałobnej będzie transmitowana przez Radio PLUS.

MPK Opoczno organizuje dojazdy i odjazdy na mszę świętą do naszego kościoła.

Niedziela
Linia 2 - odjazdy - Wola Załężna 1510
Linia 3 - odjazdy - Sitowa 1500, Ostrów 1510 /krańcówka/, Ogonowice 1515
Linia 5 - odjazdy - Bukowiec 1510
Linia 6 - odjazdy - Bielowice 1500, Dzielna 1510, Różanna 1515 Odwóz do w/w miejscowości bezpośrednio po zakończeniu nabożeństwa żałobnego z Placu Kościuszki.

Poniedziałek
Linia 1 - Wygnanów 840, Zameczek 845, Sołek 850, Bielowice 855, Dzielna 900, Różanna 905
Linia 2 - kurs dodatkowy - odjazd Wola Załężna 1000
Linia 3 - kurs dodatkowy - Sitowa 1000, Ostrów 1010 /krańcówka/, Ogonowice 1015
Linia 5 - kurs liniowy - odjazdy Kraśnica 950, Ziębów 955, Brzustówek 1000, Bukowiec 1005
Linia 6/1 - kurs dodatkowy - odjazdy Kraszków 1000, Mroczków 1005, Bielowice 1010, Dzielna 1015, Różanna 1020
Linia 6/2 - kurs dodatkowy - odjazdy Kunice 1010, Gawrony 1015, Januszewice 1020
Linia 7 - kurs liniowy - odjazdy Stużno 910, Sielec 915, Adamów 918, Karwice 920, Janów Karwicki 925, Dzielna 928, Różanna 930
Linia 8 - kurs liniowy - odjazdy Kruszewiec 1025, Idzikowice 1030, Libiszów 1035, Sobawiny 1040, Bukowiec 1045.

Odwozy po zakończeniu pogrzebu do w/w miejscowości kursami liniowymi po godz. 1400 i 1500.

www.bartlomiej.naszeopoczno.pl, ks. Robert Kowalczyk, 13 listopada 2009 r.

(www.radioplus.com.pl)

Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe ks. prałata Jana Wojtana, dziekana opoczyńskiego i cenionego kapłana Kościoła radomskiego. Mszy świętej przewodniczył biskup radomski Henryk Tomasik, w koncelebrze uczestniczył m.in. bp Adam Odzimek i bp senior Edward Materski. W homilii ks. Zbigniew Niemirski, dyrektor oddziału radomskiego „Gościa Niedzielnego” powiedział, że w chwili śmierci ks. Wojtan trzymał w dłoni różaniec. Dziekan opoczyński zginął w czwartek w wypadku samochodowym.
Bp Tomasik mówił, że przy trumnie pojawiają się dwa słowa: tajemnica i ofiara. – Wierzymy, że obok tajemnicy jest tutaj ofiara. Ofiara duszpasterza, który łączył troskę duszpasterską, troskę o życie duchowe, wielorakie formy zaangażowania w sprawy człowieka z wielką troską o świątynię, parafię, a na koniec złożył ofiarę. Wierzymy, że ta ofiara zostanie włączona w ofiarę Chrystusa, który zbawił świat. Że ta ofiara ocali dobro, wiarę w wielu sercach, będzie darem – mówił bp Tomasik.
Ks. Niemirski podkreślił niezwykłość duszpasterskiej pasji zmarłego księdza: „Trudno zliczyć wszystkie dzieła, które powstały dzięki Ojcu Wojtanowi.” Wymienił tu m.in. Centrum Duszpasterskie, w którym organizowane były m.in. kursy doszkalające dla bezrobotnych oraz świetlicę „Bartek” dla dzieci. – Można powiedzieć, że nie ma takiego duszpasterstwa, które nie znalazłoby tutaj swojego miejsca – powiedział ks. Niemirski. W dalszej części homilii podkreślił, że zmarłego duszpasterza nazywano często Ojcem, budził szacunek, podziw, był autorytetem, dlatego – jak mówił kaznodzieja – można go też nazwać „patriarchą tego miasta”. – W trakcie oględzin samochodu tuż po wypadku zauważono, że w ręku ks. Wojtan trzymał różaniec. W chwili śmierci modlił się na nim, to testament pozostawiony przez patriarchę opoczyńskiego – zakończył homilię ks. Niemirski.
Na zakończenie głos zabrali przedstawiciele wspólnot, stowarzyszeń, lokalnych władz samorządowych oraz Prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej poseł na Sejm RP, Robert Telus. W przemówieniu przypomniał dzieła charytatywne i akcje na rzecz ludzi potrzebujących, które organizował ks. Wojtan. – Słuchałeś nas i uczyłeś nas pokory. Co Bóg chciał nam powiedzieć przez Twoje odejście? Z pewnością życie nam jej udzieli – mówił ze wzruszeniem poseł Telus.
Druga część uroczystości odbędzie się w poniedziałek, 16 listopada o godz. 1100. Mszę św. będzie celebrował abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, a homilię wygłosi bp Stefan Siczek. Po liturgii nastąpi odprowadzenie ciała na cmentarz w Opocznie. Mszę świętą podobnie jak dzisiaj, będzie transmitować Radio Plus Radom (dostępne także w internecie: radioplus.com.pl).
Dziekan opoczyński zginął w czwartek na drodze krajowej nr 12 w Wieniawie. Jechał on w kierunku Przysuchy, kierując samochodem Volkswagen Polo. Od samochodu jadącego z przeciwnego pasa ruchu odczepiła się naczepa, która uderzyła czołowo w samochód kierowany przez księdza. Ks. Jan Wojtan miał 66 lat, w tym w kapłaństwie przeżył 42 lata. Od 12 lat był proboszczem parafii św. Batłomieja w Opocznie. To właśnie dzięki życzliwości ks. prałata Jana Wojtana w domu parafialnym przy ul. Kościelnej w Opocznie powstała opoczyńska redakcja Radia Plus.
www.radioplus.com.pl, Radosław Mizera, 15 listopada 2009 r.

(www.radioplus.com.pl)

Tysiące wiernych i 270 księży (wczoraj stu dwudziestu) uczestniczyło w pogrzebie ks. prałata Jana Wojtana, dziekana opoczyńskiego, cenionego duszpasterza Kościoła radomskiego. Mszę świętą w kolegiacie św. Bartłomieja w Opocznie celebrował abp Zygmunt Zimowski, były biskup radomski, a obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. W koncelebrze uczestniczyli: bp radomski Henryk Tomasik oraz biskupi: Adam Odzimek i Stefan Siczek. Konfesjonał, w którym często spowiadał ks. Wojtan, został przez wiernych udekorowany kwiatami. Telegram przysłali: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz i bp Tadeusz Płoski z ordynariatu Wojska Polskiego.
Witając zabranych bp Adam Odzimek mówił, że „dziękujemy dzisiaj za służbę ks. Jana Wojtana i modlimy się, aby przykład jego życia odbijał się w naszym życiu, odbijał się w służbie Bogu i ludziom”.
W homilii bp Stefan Siczek mówił z kolei, że dziekan opoczyński prowadził wiernych drogami wiary i miłości, że jego droga kapłańska była autentyczna, bo potrafił gromadzić przy sobie młodzież, która nazywała go Ojcem. Mówił, że potrafił przed lekcjami gromadzić młodzież w kościele na porannych modlitwach. – Bóg obdarzył go charyzmatem wychowawcy młodych ludzi i nie zmarnował tego daru. Był latarnią morską wskazującą drogę do Boga – podkreślił bp Siczek. Na koniec zachęcał, abyśmy potrafili odczytać do końca życie ks. Wojtana. – To był kapłan, który czekał w konfesjonale na wiernych, w jego życiu zawsze na pierwszym miejscu był człowiek, człowiek potrzebujący modlitwy, wsparcia i pomocy, dlatego my też wzrastajmy w modlitwie, bądźmy w konfesjonałach, przy młodzieży, to błogosławiona droga przeżywając Rok Kapłański – powiedział zwracając się do księży bp Stefan Siczek.
Telegram przysłał metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. – Z głębokim smutkiem przyjąłem wiadomość o tragicznej śmierci ks. prałata Jana Wojtana. Pragnę zapewnić o duchowej łączności z mieszkańcami Opoczna, których pogrążyła ta niespodziewana śmierć szanowanego i kochanego duszpasterza. Ufam, że Bóg w całym swym miłosierdziu wynagrodzi swojego wiernego sługę wiecznym pokojem i radością – czytamy w telegramie metropolity krakowskiego.
Na zakończenie Mszy św. pogrzebowej abp Zygmunt Zimowski mówił, że ks. Wojtan był człowiekim pokory, który przez swoje życie kapłańskie wskazywał na Chrystusa. – W jego życiu krzyż był znakiem Bożej mądrości, miłości i łaski – mówił abp Zimowski.
Z kolei bp Tadeusz Płoski napisał, że kapłaństwo ks. Wojtana było darem i powołaniem. – Jego służba przyniosła same owoce, wiary i odwagi w głoszeniu Słowa Bożego.
Rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Jarosław Wojtkun powiedział, że życie zmarłego było wzorem kapłaństwa, które było pełne dobroci i miłości.
Głos zabrali również przedstawiciele księży z kolegiaty opoczyńskiej, ze studiów w seminarium duchownym, Matka Generalna Zgromadzenia Sióstr Służek z Mariówki s. Danuta Wróbel, wierni ze starachowickiej parafii św. Brata Alberta w Starachowicach, gdzie ks. Wojtan zbudował kościół. Dziekana opoczyńskiego pożegnała również najbliższa rodzina dziekana opoczyńskiego.
Bp Henryk Tomasik podziękował za powołanie kapłańskie ks. Jana Wojtana. – Dziękuję Bogu za jego wiarę, prace duszpasterskie, za dobro, które zrodziło się w wielu ludzkich sercach. Za tobą ks. Janie idą dobre czyny – powiedział ordynariusz radomski.
Dziekan opoczyński zginął w czwartek, 12 listopada na drodze krajowej nr 12 w Wieniawie. Jechał on w kierunku Przysuchy, kierując samochodem Volkswagen Polo. Od samochodu jadącego z przeciwnego pasa ruchu odczepiła się naczepa, która uderzyła czołowo w samochód kierowany przez księdza. Ks. Jan Wojtan miał 66 lat, w tym w kapłaństwie przeżył 42 lata. Od 12 lat był proboszczem parafii św. Batłomieja w Opocznie. Został pochowany na cmentarzu przy ulicy Moniuszki w Opocznie. Niedzielne i dzisiejsze uroczystości pogrzebowe były transmitowane przez Radio Plus Radom (wielkie zainteresowanie transmisją w internecie spowodowało przeciążenie serwera). To właśnie dzięki życzliwości ks. prałata Jana Wojtana w domu parafialnym przy ul. Kościelnej w Opocznie powstała opoczyńska redakcja Radia Plus.
www.radioplus.com.pl, Radosław Mizera/Marcin Prejs/Robert Kłos, 16 listopada 2009 r.

(Foto: Zbigniew Niemirski, „Gość Niedzielny. Ave Gość Radomski.”)Foto: Zbigniew Niemirski, „Gość Niedzielny. Ave Gość Radomski.”

(www.radioplus.com.pl)

Ponad 21 tysięcy złotych. Tyle pieniędzy już teraz wrzucili ludzie do specjalnej puszki, jaka od piątku znajduje się w kościele św. Bartłomieja w Opocznie. Zgodnie z wolą tragicznie zmarłego ks. prałata Jana Wojtana, zbierane w ten sposób dobrowolne datki przeznaczone zostaną na charytatywny cel.
– Ks. dziekan prosił w testamencie, by ludzie przychodzący na jego pogrzeb zamiast kwiatów przynosili dobrowolne ofiary, swój „dar serca” – wyjaśnia ks. Maciej Jakubowski, wikariusz parafii św. Bartłomieja w Opocznie. – Wstępne liczenie przeprowadziliśmy w poniedziałek wieczorem. Okazało się, że ludzie bardzo szczodrze odpowiedzieli na apel ks. dziekana, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.
Puszka na datki będzie stała w kościele jeszcze do soboty. Wszystkie wrzucone do niej pieniądze pomogą w uruchomieniu na terenie powiatu opoczyńskiego domu dziecka. – Będziemy zabiegać o to, by ten dom dziecka mógł nosić imię ojca Jana Wojtana – mówi poseł Robert Telus, szef parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Dom dziecka im. ks. prałata Jana Wojtana ma powstać w Mroczkowie Gościnnym pod Opocznem.
www.radioplus.com.pl, Marcin Prejs, 18 listopada 2009 r.

(www.radioplus.com.pl)

Zamiast kwiatów na pogrzeb ks. prałata Jana Wojtana przynosili dobrowolne datki na charytatywny cel. Właśnie w taki sposób opocznianie wypełniali testament swojego proboszcza. Datki wrzucali do specjalnej puszki, która jeszcze przez kilka dni po pogrzebie stała w kościele św. Bartłomieja.
– Po przeliczeniu okazało się, że ludzie wrzucili do niej ponad 30 tysięcy złotych – wyjaśnia ks. Maciej Jakubowski, wikariusz parafii. – Nie jest to jednak ostateczna kwota, bo do parafii napływają cały czas kolejne datki. Składają je pracownicy instytucji, zakładów pracy, by ofiarować jeszcze swój „dar serca”.
Wszystkie zebrane pieniądze pomogą w uruchomieniu na terenie powiatu opoczyńskiego domu dziecka, o co za życia zabiegał ks. prałat Jan Wojtan.
www.radioplus.com.pl, Marcin Prejs, 23 listopada 2009 r.

Archiwum

statystyka