Strona główna Aktualności Kapituła Kapłani Metryki Kronika Natanael Detektyw Wykazy
Dzisiaj jest wtorek, 22 września 2020 r. godz. 22:39
Aktualności


Komenda Powiatowa Policji w Opocznie ostrzega przez oszustwami „na wnuczka”.

Jak wygląda oszustwo „na wnuczka”?

Zazwyczaj do osoby starszej dzwoni ktoś podający się za członka rodziny. Zazwyczaj prosi o pożyczenie gotówki, bo np. miał wypadek, musi zapłacić ratę w banku, jest chory czy ma ciężką sytuację rodzinną.
Gdy osoba starsza zgadza się pożyczyć pieniądze, to oszust – wnuczek mówi, że sam nie może przyjść i wyśle po te pieniążki kolegę / koleżankę. Pożyczający pieniądze zazwyczaj później dzwonią do faktycznej rodziny i pytają, czy dotarła gotówka. Straszna jest informacja, gdy okazuje się, że nikt z prawdziwej rodziny nie chciał ich pożyczyć i że padło się ofiarą oszusta.

Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Jeśli osoba w rozmowie telefonicznej podaje się za członka naszej rodziny i prosi o pomoc (najczęściej jest to prośba o pożyczenie pieniędzy), sprawdźmy, czy jest to prawdziwy krewny. Oddzwońmy do niego lub skontaktujmy się z innymi członkami rodziny, którzy mogą potwierdzić, że jest to ta osoba, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy, o jaką prosi. Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Rozmawiajmy z członkami rodziny o tego rodzaju oszustwach. Ostrzegajmy i mówmy, co należy robić w takich sytuacjach.

Oficer prasowy
Komendy Powiatowej Policji w Opocznie
mł. asp. Barbara Stępień

Archiwum

statystyka