Strona główna Aktualności Kapituła Kapłani Metryki Kronika Natanael Detektyw Wykazy
Dzisiaj jest sobota, 15 grudnia 2018 r. godz. 13:50
Kapłani


Księża pochodzący z Opoczna

Drewniakowski Filip
Data i miejsce urodzenia: 1815.05.25 Opoczno
Rodzice:
Młodość: Uczył się w Szkole Elementarnej w Opocznie oraz w Szkole Wydziałowej w Wąchocku. W latach 1829-1832 Szkoły Wojewódzkiej w Piotrkowie. Tam udzielał korepetycji. W latach 1833-1837 alumn Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia kapłańskie 29.09.1837.
Posługa kapłańska: Wikariusz parafii Trójca (1837-1839) prefekt szkoły obwodowej w Końskich (do 1840) i wikariusz w Końskich. Administrator i proboszcz parafii Przybysławice (1842). Od 1861 dziekan dekanatu Zawichost. W latach 1872-1875 na urlopie zdrowotnym w Sandomierzu. Administrator parafii Klimontów (1875-1881). Zmarł 22.11.1881 w Klimontowie i tam pochowany.

Wyremontował kościół i budynki parafialne w Klimontowie.
Stanaszek Bogdan, Nowakowski Ryszard, Słownik biograficzny księży diecezji sandomierskiej XIX i XX w., t. 1, Sandomierz 2014.

Hejnik Andrzej
Data i miejsce urodzenia: 1812.11.29 Opoczno
Rodzice: Józef i Marianna z d. Cieżyńska
Młodość: W 1836 ukończył Szkołę Elementarną w Opocznie. W latach 1826-1827 uczył się w Szkole Obwodowej w Wąchocku. W latach 1827-1831 w Szkole Wojewódzkiej oo. Pijarów w Piotrkowie Trybunalskim. Od 1832 do 1835 był alumnem Seminarium Duchownego w Sandomierzu. Święcenia diakonatu przyjął 10.12.1835, a kapłańskie 21.12.1835 w Lublinie z rąk bpa A. Wojakowskiego, sufragana lubelskiego.
Posługa kapłańska: Pracował jako wikariusz w par. Nieznamierowice (1836-1837), św. Jana w Radomiu (1837-1843). Proboszcz w par. Białaczów (1843-1894). Przejściowo administrował parafiami Petrykozy (1853), Opoczno (1873) i pełnił obowiązki dziekana opoczyńskiego. Był egzaminatorem dekanatu koneckiego. Zmarł 1.02.1894 w Białaczowie.


Stanaszek Bogdan, Nowakowski Ryszard, Słownik biograficzny księży diecezji sandomierskiej XIX i XX w., t. 1, Sandomierz 2014.

Jurek Franciszek
Data i miejsce urodzenia: 1904.09.08 Dzielna
Rodzice: Władysław i Franciszka z d. Kupis
Młodość: Uczył się w prywatnej wiejskiej szkole, następnie w Progimnazjum w Nowym Mieście nad Pilicą (1920-1923), prywatnie w Opocznie (1923-1924), w Liceum Męskim im. Św. Piusa X we Włocławku (1924-1927). Jako alumn Niższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu zdał maturę (1.06.1929). W latach 1929-1934 alumn WSD w Sandomierzu. Święcenia diakonatu przyjął 26.11.1933, kapłańskie 29.06.1934 rąk bpa W. Jasińskiego.
Posługa kapłańska: Jako wikariusz pracował w par. Połaniec (16.07.1934), Bałtów (4.07.1936), Błotnica (2.07.1938). Wyznaczony administratorem (27.08.1946), a następnie proboszczem (19.05.1947) parafii Piórków. Przeniesiony na proboszcza Lisowa (16.10.1950). Mianowany wicedziekanem dekanatu jedlińskiego (27.11.1957). Następnie proboszcz par. Dąbrowa nad Czarną (17.11.1967). Zmarł 3.03.1983 w Warszawie. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Dąbrowie nad Czarną.


Stanaszek Bogdan, Nowakowski Ryszard, Słownik biograficzny księży diecezji sandomierskiej XIX i XX w., t. 2 Sandomierz 2015.

statystyka